Bronhiektazije
Bronhiektazija je stanje u kojem postoji abnormalno proširenje jednog ili više disajnih puteva. Ovo može uključivati oštećenje zidova disajnih puteva koje dovodi do njihovog proširivanja, usled čega postoji mlohavost i ožiljno oštećenje cilija (dlačice koje pomeraju sluz uz zidove disajnih puteva).
Uzroci
Uzroci bronhiektazije često nisu jasni. Neka stanja koja utiču na disajne puteve ili ih oštećuju mogu uzrokovati bolest, kao npr:
• Neka nasledna stanja. Na primer, stanje koje se naziva primarna cilijarna diskinezija utiče na cilije, tako da se one ne “kreću” pravilno kako bi uklanjale sluz. Cistična fibroza je još jedno stanje koje utiče na pluća i uzrokuje bronhiektazije.
• Udahnuti predmeti mogu se zaglaviti i blokirati disajne puteve. Ovo može dovesti do lokalnog oštećenja tog disajnog puta. Kiselina iz želuca koja se povrati i udahne može oštetiti disajne
puteve kao i udisanje otrovnih gasova.
• Teške infekcije pluća kao što je tuberkuloza (TB), veliki kašalj, pneumonija ili boginje mogu oštetiti disajne puteve u vreme infekcije. Tada se mogu razviti bronhiektazije.
• Aerozagađenje i dim. Utvrđeno je da dim i određeni zagađivači utiču na razvoj cilija u disajnim putevima, smanjujući ili zaustavljajući njihov rast i uzrokujući problem sa njihovom funkcijom. Ovo je posebno slučaj kod dece u fazi razvoja pluća.
• Starost. Nakon 45 godine života, kako starimo, naši disajni putevi počinju da gube svoju elastičnost i kolagen, slično našoj koži, što utiče na zidove disajnih puteva i na cilije.
Oštećenje zidova disajnih puteva i/ili cilija izaziva problem sa mukocilijarnim eksalatorom, kada se formira “rov” ili oblast u koju upada sluz, nagomilava se i ne može se ukloniti iz nje. Slično slici sa desne strane koja prikazuje muzičara koji surfuje u lopti (mukus) preko gomile publike na rok koncertu (cilije), ako u gomili postoje praznine, lopta može upasti u nju i veoma će teško izaći i nastaviti svoje surfovanje. Cilije ne mogu da se pomere iz svog položaja da bi ponovo došle ispod mukusa i održavale njegovo kretanje, tako da mukus ostaje na istom mestu i stvara blokadu koja nastavlja da se uvećava.
Ovaj mukus tj.sluz se nagomilava i uzrokuje blokade u disajnim putevima koje eventualno postaju čepovi sluzi.
Mukusna blokada i mukusni čepovi su uobičajena pojava kod bronhiektazija. Dve studije su utvrdile da mukusna blokada i mukusni čepovi uzrokuju smanjenje plućne funkcije od oko 44-64 mL godišnje. Ovo smanjenje funkcije pluća je ekvivalentno zapremini dve rakijske čašice.
Oštećenje zidova disajnih puteva i/ili cilija