Kao što je slučaj sa svim našim mišićima, kako starimo, oni počinju da slabe i ne funkcionišu onako efikasno kao nekada. Ključni mišić naših pluća je dijafragma koja ne samo da nam pomaže da udišemo i izdišemo, već takođe izvodi važnu funkciju u produktivnom kašlju (kašalj tokom kojeg možemo da iskašljemo sluz iz pluća radi uklanjanja stranih čestica iz našeg tela).
U odsustvu snažnog disanja i produktivnog kašlja, možemo izgraditi naslage sluzi u našim plućima, što može dovesti do opstrukcije disanja, loše higijene pluća (uklj.zarobljavanje vazduha i atelektazu usled naslaga sluzi) i potencijalnog razvoja češćih infekcija uključujući pneumoniju.
Ovo stanje je slično tačkama spomenutim u tački 1-Smanjena potporna struktura pluća, ali uglavnom utiče na sposobnost tela da apsorbuje kiseonik u krvotok radi njegovog transporta do ćelija, dok ne utiče na eliminaciju ugljen dioksida iz tela.
U čovekovom mozgu se nalaze ključni receptori koji pomažu u identifikaciji nivoa kiseonika i ugljen dioksida u krvi, što nam pomaže da možemo da identifikujemo da se nalazimo u stanju kratkog daha. Ovi receptori deluju tako što obavljaju funkcije kao što su povećavanje zapremine našeg udisaja kada mirujemo, povećavanje nivoa našeg hemoglobina radi povećanja transporta kiseonika ka ćelijama i ugljen dioksida iz njih.
Kako starimo, sposobnost našeg tela da prati ova stanja se smanjuje i nismo u stanju da obavljamo ove funkcije tako efikasno kao neko mlađi od nas. Ovo može dovesti do toga da tkiva više oskudevaju u kiseoniku, imaju previše ugljen dioksida, usled čega naše telo postaje kiselije što potencijalo oštećuje naše ćelije u stanjima velikog stresa.